Projektowanie ogrodów krok po kroku
O własnym, przydomowym ogrodzie marzy wiele osób, nie każdemu wystarcza jednak zapału, by to marzenie zrealizować. Wbrew pozorom, zaprojektowanie i budowa ogrodu wcale nie jest aż tak skomplikowanym przedsięwzięciem, zwłaszcza że część koniecznych prac np. tych związanych z przygotowaniem projektu ogrodu czy zasadzeniem roślin możemy zlecić specjalistom.
Jak zabrać się do projektowania ogrodu?
Nawet osoba, która nigdy w życiu nie prowadziła żadnych prac projektowych, może spróbować przygotować plan wymarzonego ogrodu samodzielnie – a jeśli stwierdzi, że jednak nie podoła temu zadaniu, zawsze można powierzyć projektowanie ogrodu fachowcom. Na początek warto wyznaczyć przestrzeń, na której nasz ogród ma się znajdować i spróbować plan jej zagospodarowania, który mamy w głowie, przelać na papier. Dwuwymiarowy projekt ma być dobrym odzwierciedleniem realnej trójwymiarowej przestrzeni, w której powstanie ogród. Na planie należy uwzględnić takie obiekty jak budynki (np. dom i zabudowania gospodarcze), ogrodzenie, drogę dojazdową, drzewa i większe rośliny, których wycinki nie planujemy. Wolną przestrzeń w planowanym ogrodzie możemy zapełnić według swoich pomysłów i preferencji. Ograniczeniem może być tu tylko wyobraźnia planującego, no i ewentualnie dostępny budżet.
O czym warto pamiętać?
Zanim ustalimy, jakie konkretnie rośliny chcemy posadzić w ogrodzie i jak mają wyglądać jego poszczególne części, warto poświęcić chwilę na ustalenie, jakie cele ma mieć nasz ogród. Na przykład niektórzy mogą wybrać funkcję wypoczynkową ogrodu jako miejsca relaksu i miłych spotkań z rodziną czy przyjaciółmi, a dla innych wymarzony ogród to taki, w którym będą mogli uprawiać ulubione warzywa czy sadzić kwiaty. Inaczej też będzie wyglądać ogród rodziny z dziećmi, gdyż przy jego projektowaniu trzeba uwzględnić również bezpieczne miejsca zabawy dla maluchów.
Co potem: opieka nad ogrodem
Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę już na etapie przygotowywania planu ogrodu, jest fakt, że zasadzone przez nas rośliny, nawet jeśli będą to najzwyklejsze trawniki, będą wymagać zabiegów pielęgnacyjnych: koszenia, podlewania, przycinania, wyrywania chwastów, nawożenia i wielu innych. Różne typy i gatunki roślin mają różne wymagania w tym zakresie.