Czy należy używać opryski przeciw chwastom?
Chwasty mogą być poważnym zagrożeniem dla upraw i trudno uniknąć ich pojawiania się wśród pożytecznych dla nas roślin. Te szkodniki nie tylko zabierają uprawianym roślinom potrzebną im do rozwoju przestrzeń, ale też cenne składniki odżywcze oraz promienie słoneczne. Obecność chwastów na polu czy w ogrodzie skutkuje osłabieniem ważnych dla nas roślin, co w przypadku upraw skutkuje mniejszymi plonami.
Herbicydy – skuteczny sposób na chwasty
Do walki z chwastami przeznaczone są preparaty chemiczne fachowo nazywane herbicydami. Zależnie od sposobu działania na herbicydy mogą być układowe lub kontaktowe. Obydwa te rodzaje występują w postaci ogólnie dostępnych oprysków przeciw chwastom. Preparaty układowe przenikają do wnętrza chwastu poprzez jego liście i korzenie. Blokują one wzrost intruza i zakłócają podstawowe procesy życiowe – efektem jest zniszczenie chwastu. Z kolei w przypadku herbicydów kontaktowych oprysk oddziałuje tylko na tę część rośliny, z którą ma kontakt. Przy ich stosowaniu należy zachować precyzję i ostrożność, gdyż mogą szkodzić innym roślinom. Należy też uważać na silny wiatr, gdyż może on spowodować zniszczenie opryskiem pożytecznej roślinności. Ich zaletą jest skuteczność działania – efekty takiego oprysku zobaczymy już po kilku godzinach. Ale warto tu pamiętać, że podziemne części chwastów zostają nienaruszone i mogą w przyszłości szkodzić uprawom.
Czy stosowanie oprysków jest bezpieczne?
Każdy taki preparat powinien być stosowany zgodnie z dołączoną do niego instrukcją. Nie należy zmieniać zalecanych dawek oprysku, jeśli są jakieś wytyczne ochronne, trzeba ich ściśle przestrzegać. Kluczowy jest też wybór środka odpowiadającego naszym potrzebom np. różne może być zagęszczenie na polu chwastów i ich rodzaj. Oczywiście, jeśli mamy do odchwaszczenia mały ogródek, a nie rozległą uprawę, można zrezygnować ze stosowania chemicznych preparatów i powyrywać wszystkie chwasty ręcznie. Na pewno będzie to bardziej ekologiczne rozwiązanie, i nie spowodowujemy też żadnego zakłócenia w istniejącym ekosystemie.